Takzvané Hájkovy zavřeniny podle Anastasie

28. února 2017 v 13:50 | Alnas Radomír |  Svoboda pro mysl
Když jsem před několika lety poprvé narazil na návod Petra Hájka na "zavřeniny", ihned se začal rojit po mnoha alternativních stránkách. I dnes se stále úspěšně šíří. Jako mor. Na facebookové stránce, která se z mně neznámého důvodu jmenuje Permakultura, jsem o tom v poslední době viděl dva příspěvky, které mě přiměly tento článek napsat.
A co že to je? Zavřeniny jsou konzervační metoda spočívající v uzavření plodů ihned po utržení do umyté sklenice. To samotné mě nijak nedrásá na srdci, samozřejmě, fajn, nápad, může to fungovat. Ale mi co na tom teda vadí? Pro objasnění asi nejlépe uděláme, když začněme u nadpisu, tedy i u názvu, pod nímž se zavřeniny šíří. "(Hájkovy) zavřeniny podle Anastasie".Petr Hájek v prvotním článku uvedl jako zdroj této metody Anastasii, což v těchto kruzích nade vší pochybnost označuje hlavní postavu série knih Vladimira Megreho "Zvonící cedry Ruska". Píše: "Podle Anastasie můžeme sbírat do sklenic čerstvé plody a pokud je do 15 minut zavřeme, plody si ponechají svoji ochrannou atmosféru a zařídí se ve sklenici tak, aby se nezkazily."

O pár let mladšímu Radomírovi se to zdálo podivné. Už jsem tehdy měl přečteno všech deset knih, některé dvakrát, a nevzpomínal jsem si, že by v nich o tom byla zmínka. Naopak jsem si dobře vzpomínal na část, která se tomu velmi podobá, kde se radí zavařovat (podle kontextu) okurky a rajčata do patnácti minut od utrhnutí. Ale protože jsem tehdy byl uťápnuté sele a nevěřil jsem ve vlastní úsudek, nechal jsem to být.

Uplynulo pár let a se zavřeninami jsem se setkal znovu, tentokráte na přednášce onoho Petra Hájka. Mluvil o knihách "Zvonící cedry Ruska", řekl, že tam se dozvěděl o zavřeninách. Nechal je kolovat, na ochutnání. No, nevím, co mu na tom chutná, ale to nechme být. Řekl jsem něco o tom, že já to v těch knihách neviděl? Neřekl. Uťápnutí.

Loni v létě jsem se z několika důvodů rozhodl pustit se opět do "Zvonících cedrů Ruska". Najít zavřeniny byl sice vedlejší motiv, ale nebránilo mi to bděle dávat pozor, zda je neobjevím. A neobjevil. Ve vydáních těchto knih, které jsem četl já, o tom zmínka není, nebo jsem ji neviděl.
Když se ale před pár týdny v příspěvku ve výše zmíněné skupině mluvilo o zavřeninách, nejeden komentující napsal, "že to zná z Anastázie", zuřil jsem a rval si vlasy. A protože jsem mezitím trochu vyrostl, zkusil jsme s lidmi mluvit o tom, co si myslím.


No, ukázalo se, že to moc nemá cenu, a brzy jsem se spíš jen ptal, kde přesně "v Anastasii" to četli, jaká kniha, jaká strana? "to si nepamatuju" "to vám přesně neřeknu" "v té knížce to je, Petr Hájek to řekl na přednášce" "tady to je, pátá kniha, kapitola Otázky a Odpovědi", hurá konečně to někdo zkusil. A já tam překopíroval odstavec o zavařování okurek, který se tam nachází, a zeptal se, jestli mají na mysli tohle, protože mně to jako návod na zavírání nepřipadá. Bohužel na to odpověď nepřišla. Nezdá se mi, že by mě někdo poslouchal, ale zato jsem byl připodobněn k Miloši Zemanovi. Zeptal jsem se, v čem se osobě zdá, že se mu podobám? A na to mi také nikdo nic neřekl.

A teď se konečně dostávám kam jsem chtěl. Nechtěl jsem jim ukázat, že já jsem nejlepší a vy ostatní jste debilové, jak někdo jistě slyšel, protože mi řekl "zahoďme ta ega". Také mi je celkem jedno, jak na to Petr Hájek ve skutečnosti přišel. Vidím za tímhle vším je něco mnohem důležitějšího a nebezpečnějšího - to, jak velká skupina lidí může uvěřit mylné informaci. Nebo spíš, jak je jednoduché něčemu uvěřit, protože to někdo řekl. Může se zdát nepodstatné, jestli to v těch knihách je nebo ne, ale podle mě to je důležité. Souvisí to s tím, jak informace zpracováváme. Z mého pohledu hodně lidí mi psalo, že si pamatují, že to v těch knihách je. A to může znamenat mnoho věcí, třeba to, že jsou různá vydání těchto knih; nebo že má paměť a můj úsudek na tom nejsou tak dobře; nebo že je snadné uvěřit lžím, které hezky zapadají do idealizované představy světa, která, doufáme, je pravdivá.

Snad se mi to podařilo aspoň trochu srozumitelně objasnit. Prosím, když se dozvíte jakoukoli novou informaci, okamžitě ji nepozřete. Snažte se dobrat skutečnosti, jaká je z vašeho pohledu, protože ten je to jediné, co máte. Když Petr Hájek řekne, že má návod na zavřeniny z Anastasie, neznamená to, že se ve Zvonících cedrech Ruska píše tento návod; znamená to, že jsem slyšel/četl, že Petr Hájek říká, že to tam našel.

Děkuju za přečtení.

Doplnění 13.3.2017:
Nechci nikoho odvrátit od toho tuto metodu vyzkoušet. Jsem sám velmi zvědav, jak dlouho jaké plody vydrží chutné a jak dlouho je bezpečné je jíst. Také nemám nic proti názvu zavřeniny - hezky popisuje podstatu návodu.

tags: permakultura, Petr Hájek, Zvonící cedry Ruska, Anastasia, zavřeniny, ezolidi, konzervace ovoce
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Jana Jana | 28. února 2017 v 14:49 | Reagovat

Líbí se mi to :)
Včetně toho, jak popisuješ že i pro tebe bylo nejdřív těžký něco říct, že nejsi "někdo jinej/lepší"... Z toho cítím otevřenost/blízkost/zranitelnost.
A ten princip je důležitej, je hrozně snadný věřit že něco je nějak, když je to prezentovaný přesvědčivou formou, kde někdo je postavenej do role experta, někoho kdo "ví víc než já", nebo se tváří, že pro něj to funguje... Fungujou tak i reklamy nakonec, že ukazujou jak krásnej můžeš mít život když si koupíš xy... A celej kapitalismus.

2 Lúmenn Lúmenn | Web | 1. března 2017 v 13:51 | Reagovat

A jé, tohle se děje v ezokruzích docela často. Někdo něco plácne, jako zdroj udá něco ideálně neověřitelného (můj známý, jenž nechce být jmenován/jedna kniha, už nevím která/ na jedné přednášce v Indii/ u ruských vědců v samizdatu který už nemám...) a pak se to začně šířit jako mor:/

3 Tiamat Tiamat | 1. března 2017 v 17:50 | Reagovat

Asi tak, jako celá ta kauza s telegonií, která před časem vybuchla v českém internetovém ezoéteru. Vlastně to mne motivovalo přečíst si všechny Anastázie, na které se tak horlivě odkazovalo. A to zjištění, že je to vlastně docela jinak, při srovnání toho, co kniha prezentuje s tím, do čeho to dotyční šiřitelé poplašných zpráv překroutili, bylo rovněž docela smutné. Na druhou stranu této zkušenosti vděčím za objevení pokladu, kterým Zvonící cedry Ruska jsou.

4 Em Em | 3. března 2017 v 12:03 | Reagovat

Líbí se mi, jak to je napsané - prostě tvým stylem. S různými detaily, ale ne takovými, které nudí nebo berou pozornost od toho, co chceš sdělit.

A jinak mně to taky hlava nebere. Trochu mě pobavilo číst ty komentáře ve skupině a zároveň se dostavila chuť rvát si vlasy. :D

5 Lúmenn Lúmenn | Web | 9. března 2017 v 22:02 | Reagovat

Dneska jsem k tomu četla zajímavý článek, někomu to evidentně zafungovalo:)
vilemina.blog.cz/1703/zavreniny-aneb-jak-dopadlo-ovoce-jen-zavrene-do-sklenic

6 Auri Auri | Web | 20. března 2017 v 12:11 | Reagovat

Hodne dobry clanek, dekuju.

7 Hrobárova Dcéra Hrobárova Dcéra | Web | 6. dubna 2017 v 21:50 | Reagovat

Co alebo kto je Anastazia?
A clanok bol fakt zaujimavy. Ono ludia su od prirody lenivi a tak je lahsie veci zhltnut nez ich najprv poprezuvat v hlave.

8 stuprum stuprum | Web | 7. dubna 2017 v 14:10 | Reagovat

To je přece dobře, že lidé uvěří. Horší by bylo, kdyby nevěřili! Anarchie!

9 ACibinjere ACibinjere | E-mail | Web | 23. srpna 2017 v 11:28 | Reagovat

By dealing together, you both can address problems of self-esteem and mutual trust.  Use these circumspectly however, while they may lower blood glucose levels, which can be an unsatisfactory effect in men whose blood sugar levels are properly balanced.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama